Hoppa till sidans innehåll

Saltholm runt resultat


Saltholm Runt 2018

Malmö Segel Sällskap

Resultatlista per klass

Saltholm Runt 2018 - SRS-1 Fleet - 25 augusti

RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameSRSStartFinishElapsedCorrectedPoints
1 SRS-1 NN H-båt SWE-562 Malmö Segel Sällskap Uno Gren 0.88 10:20:00 15:16:42 4:56:42 4:21:06 1.0
2 SRS-1 Capisci H-båt SWE-599 Malmö Segel Sällskap Robert Nifelt 0.88 10:20:00 15:17:41 4:57:41 4:21:58 2.0
3 SRS-1 Kuststrykaren E-båt SWE-1 Malmö Segel Sällskap Henrik Edman 0.977 10:20:00 14:53:05 4:33:05 4:26:48 3.0
4 SRS-1 Vindia Albin Stratus SWE-8728 LBS Jan Carlander 0.974 10:20:00 14:59:04 4:39:04 4:31:49 4.0
5 SRS-1 Lady Raw on Råå Albin Express SWE-862 RHSS Johnny Håkansson 0.909 10:20:00 15:21:14 5:01:14 4:33:49 5.0
6 SRS-1 SUS Beneteau First 27.7 SWE-252 Malmö Segel Sällskap Jesper Falkebo 0.951 10:20:00 15:08:38 4:48:38 4:34:29 6.0
7 SRS-1 Carpe Omega 30 SWE-167 Malmö Segel Sällskap Peder Edman 0.932 10:20:00 15:16:15 4:56:15 4:36:06 7.0
8 SRS-1 Delfin Ballad SWE-950 Malmö Segel Sällskap Krister Ahlqvist 0.897 10:20:00 15:29:59 5:09:59 4:38:03 8.0
9 SRS-1 Greta Maxi 84 SWE-38 SBK Stefan Persson 0.862 10:20:00 15:44:49 5:24:49 4:40:00 9.0
10 SRS-1 Anden H-båt DEN-602 Kastrup Sejlklub Robert Blom Andersen 0.88 10:20:00 15:40:56 5:20:56 4:42:25 10.0
11 SRS-1 Victoria Granada 35 DEN-006 Køge Ole Skjold Christensen 0.956 10:20:00 15:16:06 4:56:06 4:43:04 11.0
12 SRS-1 Onyx X-102 SWE-40 LBS Pär Halleus 0.973 10:20:00 15:20:46 5:00:46 4:52:39 12.0
13 SRS-1 NN X-79 DEN-49 Lagunen Erik Erlanson 0.933 10:20:00 15:35:07 5:15:07 4:54:00 13.0

Saltholm Runt 2018 - SRS-2 Fleet - 25 augusti

RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameSRSStartFinishElapsedCorrectedPoints
1 SRS-2 STELL Swan 45 SWE-45037 Malmö Segel Sällskap Fredrik Alexandersson 1.184 10:35:00 14:11:09 3:36:09 4:15:55 1.0
2 SRS-2 Krackemut Kracer 40r SWE-9139 Malmö Segel Sällskap Anders Hansen 1.146 10:35:00 14:26:04 3:51:04 4:24:48 2.0
3 SRS-2 X-DRIVE X-35 SWE-87 Malmö Segel Sällskap Mats Johnsson 1.09 10:35:00 14:43:16 4:08:16 4:30:37 3.0
4 SRS-2 Rio X-35 SWE-166 Malmö Segel Sällskap Tobias Rolfson 1.09 10:35:00 14:47:16 4:12:16 4:34:58 4.0
5 SRS-2 S/Y Bontu Elvström 42 SWE-4 Malmö Segel Sällskap Johan Lindsjö 1.036 10:35:00 15:00:52 4:25:52 4:35:26 5.0
6 SRS-2 First i Gislöv First 34,7 SWE-75 TBS Anders Mohlin 1.026     DNS   7.0

Saltholm Runt 2018 - SRS-3 Fleet - 25 augusti

RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameSRSStartFinishElapsedCorrectedPoints
1 SRS-3 Inglourious Basterd Melges 20 ITA-65 Borstahusens Segelsällskap Jens Lekland 0.936 10:35:00 14:54:18 4:19:18 4:02:42 1.0
2 SRS-3 Hurricane Melges 24 SWE-727 LBS Mattias Allroth 1.038 10:35:00 14:40:18 4:05:18 4:14:37 2.0
3 SRS-3 Marie-cacao Bongo 960 SWE-20 Trelleborgs Båtsällskap Ulf Nilsson 1.01 10:35:00 14:48:59 4:13:59 4:16:31 3.0
4 SRS-3 Batti Brenta 30 SWE-1 Malmö Segel Sällskap Mikael Stamming 1.024 10:35:00 14:50:02 4:15:02 4:21:09 4.0
5 SRS-3 Javelin J/105 SWE-452 Malmö Segel Sällskap Janne Magnusson 1.06 10:35:00 14:45:28 4:10:28 4:25:30 5.0
6 SRS-3 Jubilon J/92 SWE-29500 LBS Mikael Håkansson 1.009 10:35:00 15:02:56 4:27:56 4:30:21 6.0
7 SRS-3 Christina J/70 SWE-1243 Malmö Segel Sällskap Ludvig Fröding 0.981 10:35:00 15:28:23 4:53:23 4:47:49 7.0

Saltholm Runt 2018 - SRS-SH Fleet - 25 augusti

RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameSRSStartFinishElapsedCorrectedPoints
1 SRS-SH La Famiglia J/70 SWE-996 Malmö Segel Sällskap Jens Holmberg 0.963 10:20:00 15:02:01 4:42:01 4:31:35 1.0
2 SRS-SH Kulan Etap 21i SWE-171 Lagunen Eric Lundquist 0.786 10:20:00 16:09:37 5:49:37 4:34:48 2.0
3 SRS-SH Gunlög Dehler 29 MK1 Racingköl SWE-235 Lagunens Kappseglingsklubb Gunnar Brynolf 0.942 10:20:00 15:16:14 4:56:14 4:39:03 3.0
Uppdaterad: 26 AUG 2018 12:14
Skribent: Henrik Edman
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Malmö Segel Sällskap - Segling
Bryggövägen 1
21612 Limhamn

Besöksadress:
Bryggövägen 1
21612 Limhamn

Kontakt:
Tel: +46 40154448
E-post: This is a mailto link

Se all info